BarterClub@sh.itjust.works to Antiwork@lemmy.worldEnglish · 2 years agoRecord profits drive inflationi.imgur.comexternal-linkmessage-square104linkfedilinkarrow-up11.52Karrow-down164
arrow-up11.46Karrow-down1external-linkRecord profits drive inflationi.imgur.comBarterClub@sh.itjust.works to Antiwork@lemmy.worldEnglish · 2 years agomessage-square104linkfedilink
minus-squareBlanketsWithSmallpox@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up15arrow-down1·2 years agoAka one family meal at Culver’s.
minus-squarewinterayars@sh.itjust.workslinkfedilinkarrow-up3·2 years agoObviously it’s not going to go far if you’re spending it at Culver’s, but for some people out there it’d be a big deal.
minus-squarepachrist@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up3·2 years agoI do wonder how many pounds of cheese curds $66 buys.
minus-squareBlanketsWithSmallpox@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up1·2 years agoLooks like a 1 lb box of curds is currently $10.39 at HyVee or $6.68/15oz at Walmart. So it would buy you about 9 pounds of deep fried deliciousness or about 18-27 servings in my house.
Aka one family meal at Culver’s.
Obviously it’s not going to go far if you’re spending it at Culver’s, but for some people out there it’d be a big deal.
I do wonder how many pounds of cheese curds $66 buys.
Looks like a 1 lb box of curds is currently $10.39 at HyVee or $6.68/15oz at Walmart.
So it would buy you about 9 pounds of deep fried deliciousness or about 18-27 servings in my house.